Blog

byť VIDENÝ znamená BYŤ

Obchodné centra – kde je ich vizuálna budúcnosť ?

Obchodné centrá ako ich poznáme zahŕňajú klasické predajne, obchodíky, kaviarne a služby. Vojdete dnu a už si môžte obzerať všetky tie značky. Každý obchod má svoje označenie, reklamu na priečelí, na výklade a podobne. Takýchto označení sme riešili už stovky a z praxe vieme, že veľa krát prevádzky chcú niečo „iné“ ako jeho sused. Chcú sa odlíšiť a nie byť rovnaký.

orientačný systém, Tatracentrum 2

To je v poriadku a majú svojím spôsobom pravdu. Ako to vidia odborníci – či už dizajnéri, architekti alebo ľudia s estetickým vnímaním ? Dlhé roky sa využíval princíp, že každý nájomca si riešil svoju prevádzku podľa seba. A tak vznikali obdĺžnikové, štvorcové, okrúhle, oválne alebo tvarované boxy. Každý mal samozrejme svoje farby a pestrá paleta a rôznorodosť v rámci obchodného centra bola na svete.

Až tu niekto raz povedal dosť a poďme v tom spraviť poriadok. Jednotný tvar, jednotná farba, rovnaká veľkosť jak reklamy, tak veľkosť nápisu. Čo to prinieslo obchodnému centru a jeho vnútornému vnímaniu, visibilite a estetickému cíteniu?

orientačný systém, Tatracentrum

Asi taký najsilnejší branding, preznačenie do jednotného dizajnu som vnímal v Bratislavskom Auparku. Nepoznám nikoho komu by sa to nepáčilo. Jak spomedzi mojich kolegov, profesionálov z praxe, aj dizajnérov, aj architektom a čo je najdôležitejšie aj klienti a nakupujúci to chválili. Priestory obchodného centra vyzerajú „čistejšie“. Raz niekto nazval veľa reklám pokope = vizuálny smog. A teda ak by som použil tento výraz, v tomto spomínanom obchodnom centre je menej vizuálneho smogu a zároveň zostali všetky prevádzky pekne označené. Všetky majú rovnaké výstrčky (reklamné boxy kolmo na fasádu prevádzky) a teda keď sa pozriete na ne z uličky, sú v jednotnom dizajne veľmi elegantne zoradené, špičkový dizajn a moderné materiály.

 

re-branding obchodne centrum Tatracentrum

Ale aby som nechválil iba konkurenciu, pretože tie spomínané v Auparku sme nerobili my, pochválim sa s naším dielom. Obchodné centrum – Tatracentrum dostalo takýto jednotný dizajn. Architektonická kancelária spolu s našimi dizajnérmi navrhli jednotný vzhľad, elegantné materiály a myslím si za seba, aj špičkové celkové dizajnové pretvorenie priestoru. Návrh materiálov, prešiel detailným spracovaním + spracovanie grafík a lôg nájomcov. Sme radi, že sme mohli byť pri tom.

 

Po pravde, táto práca bola jednoduchšia ako inakšie, pretože 50x vyrobiť to isté bolo oveľa jednoduchšie ako 50 ks rozdielnych reklám, kde každá má svoje inakšie parametre. Cez 2 poschodia všetkých prevádzok, demontáže starých reklám, výroba a montáž nových svetelných boxov, orientačný svetelný systém, navigačné svetelné tabule.  Zákazku sme si užili a pevne verím a dúfam, že ich ešte niekoľko podobných zrealizujeme.

re-branding obchodne centrum Tatracentrum2

re-branding obchodne centrum Tatracentrum3

Oprava starších boxov..

Oprava, repas starších svetelných boxov.

Niekedy klient zdedí priestory aj so starou reklamou, svetelným boxom. Čo s týmto zariadením, čo sa s ním dá robiť ? Zrepasovať alebo vyhodiť ?

Aj takýmito prácami sa zaoberáme. V prvom kole je obhliadka existujúceho boxu. Najdôležitejšia je na ňom konštrukcia. V prípade, že je v poriadku, statické prvky sú bez problémov, konštrukcia taktiež, konzoly držia na 100%, tak nie je problém dostať tento box do špičkovej formy 🙂

Staršie boxy veľa krát ešte obsahujú žiarivky – požierače elektriny, kde vo väčších boxoch to rátame na kilowatty/hod. Ako prvý krok navrhneme výmenu za LED osvetlenie. Je úspornejšie niekoľko násobne. Ak box 7×1,5m mal cca 2,5kW príkon so žiarivkami, tak pri LED diódach sa dostaneme na 200-300 W. Čo je viac ako 10 násobok smerom dole.

Led technológia sa natoľko zlepšila v posledných rokoch, že výrobcovia sa neboja dávať 3 ročné alebo 5 až 7 ročné záručne doby. Pri žiarivkách veľa záruk nebolo, keďže sa to považovalo za spotrebný materiál a ak bola nejaká záruka, tak iba pol roka. Bol to taký štandard na trhu.

 

Ďalší prvok, ktorý stojí za zváženie na výmenu je plexisklo. Plexi je namáhané na slnku v lete a mrazmi v zime, čím sa rozťahuje a zmršťuje. Vznikajú v ňom drobné praskliny, tiež postupne z bieleho sa stáva žlté. Ak už má niekoľko rokov a teda má už nejakú zimu za sebou, je zrelé na komplet výmenu. Nové plexisklo s novou grafikou pekne rozjasní 98% plochy svetelného boxu, takže aj po vizuálnej stránke dostáva klient nový a čistý vizuálny prvok.

Výhoda svetelných boxov je aj v ich variabilite. Ak sa mení nájomca, názov firmy alebo logo, zmena je jednoduchá. Pokiaľ bol svetelný box vyrobený z kvalitných materiálov, tak ako vyrábame aj my – z hliníkových profilov, ich životnosť je vysoká. S drobnou údržbou a výmenou spotrebných časti máte na dlhé roky pokoj.
Už niekoľko krát sa nám stalo, že po 8-10 rokoch nám zavolal klient, že potrebuje vymeniť grafiku v „zdedenom“ svetelnom boxe, ktorý sme náhodou vyrábali my. Tam vieme reagovať ihneď 🙂

 

Na fotkách je klient, ktorý v rámci prenájmu tiež dostal svetelné boxy, takže sme mu ich zrepasovali s jeho grafikou a môže fungovať s označením viditeľným široko – ďaleko 😉

 

Odzvonilo klasickým boxom ?

„Stará“, nie až tak dávna, klasika

Staré klasické boxy ako ich poznáme z minulosti – hliníkové profily po obvode, čelné plexisklo a vnútri osvetlenie. Takto nejako sme začínali aj my.  Hliníkové profily sa narezali na požadovaný rozmer, osadilo sa osvetlenie, pospájali sa rohy, doplnila sa grafika a svetelný box bol hotový. Nejaké tie konzoly, držiaky a mohlo sa ísť na montáž.

 

Avšak posledný rok – dva nám trh ukazuje kam sa posúvajú nové materiály. A zároveň aj výroba nových svetelných boxov.

Novinky na trhu

Do výroby sa zaradili rôzne „kompozity“, ktoré sú pevné, stabilné aj estetické. Na trhu majú rôzne názvy ako ACP, dibondy, debondy, atď. (pre mňa sú to všetko bondy, pretože väčšina názvov konči na bond 🙂 )

Najprv to bol iba doskový materiál pred pár rokmi, no dnes už po mechanickom spracovaní vieme naohýbať a vytvarovať rôzne tvary. Aj teda krabice, ktoré tvoria jedno-liaté svetelné boxy a nahrádzajú tie klasické svetelné boxy. So zafrézovanými častami, nápismi a logami je to nový dizajnový kúsok pre klientov.

Čo to znamená pre výrobu a vás ako klienta ?

  1. Pre výrobu je to hlavne viac práce. Predsa len, na starý box nebolo potrebné žiadne špeciálne náradie. Výroba si poradila s s „13-tkou“ kľúčom alebo vŕtačkou a nitmi, nitovačkami. Pri kompozitových boxoch z bondov sú už potrebné zložitejšie nástroje, aj programátorské umenie, pokiaľ sa to spracováva na CNC stroji a hlavne šikovné ruky. Náročnejšie je to teda aj na technológie, aj ľudské zdroje, aj priestory.
  2. Vy ako klient však dostane moderný svetelný box, ktorý vám niekoľko rokov poslúži byť videný (= znamená byť). Nepotrebujete vedieť z čoho sa skladá a ako sa vyrába tento nový druh boxov. Oba spôsoby (starý hliníkový box aj nový kompozitný box) sú po technickej stránke správne, stabilné, pevné, funkčné.

A teda jediné na čo by ste sa mali zamerať je dizajn. Box z kompozitu sa dá vyrobiť bez okrajov, jednoliatý, čistý dizajn, materiál je veľmi elegantný a jeho povrchová úprava takmer bezchybná. Do tohto tvaru vyfrézujeme otvory s vaším logom, textom, vlastným dizajnom. A teda svetelný box bude svietiť iba v tých častiach, kde je odfrézovaný. Otvorená časť sa samozrejme prekryje plexisklom, buď iba bielym alebo farba podľa želania.

Tu dizajnová stránka nekončí. Pre tých náročnejších vieme spraviť aj ďalšiu vrstvu do tohto boxu.

Do vyfrézovaných otvorov sa môžu vložiť písmená, ktoré vytvoria 3D efekt. Vkladáme tam napr. plexisklo biele, ktoré bude mať biele hrany alebo číre, s čírou hranou. Predok je zase farebne variabilný podľa zadania.

 

Neváhajte prezrieť si referencie z oboch druhov boxov a v prípade otázok vám radi vysvetlíme a poradíme.